Grampa Bill's General Authority Pages
George Q. Morris George Q. (Quayle) Morris


1874 - 1962


  • Born 1874 Salt Lake City, Utah
  • Baptized 1882
  • Received Aaronic Priesthood as a youth
  • Ordained Elder 1896
  • Ordained Seventy 1899
  • Mission to Great Britain 1899-1902
  • Married Emma Ramsey 1905; three daughters
  • Ordained High Priest 1908
  • Ordained Bishop and set apart to preside over Fourteenth Ward 1914
  • Called as Assistant to Twelve 1951
  • Ordained Apostle and sustained to Twelve 1954
  • Died 1962 Salt Lake City, Utah

    George Quayle Morris, was born February 20, 1874, in Salt Lake City, a son of Elias Morris and Mary Lois Walker. He was baptized February 28, 1882, by John Cottam.  He was ordained a Deacon Feb. 8, 1889, by Willard C. Burton; ordained a Teacher Feb. 27, 1892, by Thos. D. Lewis; ordained a Priest June 18, 1894, by Elias Morris; ordained an Elder April 13, 1896, by Andrew S. Gray; ordained a Seventy Sept. 13, 1899, by George Teasdale; set apart as a president in the second quorum of Seventy Aug. 19, 1904; and filled a mission to Great Britain in 1899-1902, during which he presided over the London Conference after laboring one year in Wales.

    On June 29, 1905, Elder Morris married Emma Ramsey, (daughter of Geo. W. Ramsey and Amanda Ross) a talented musician. Three daughters were born to them, namely, Marian, Margery and Helen.

    On September 8, 1908, he was ordained a High Priest by Rudger Clawson and called as first counselor in the Fourteenth Ward of Salt Lake City in which position he served for six years.  On March 1914 he was ordained a Bishop and on June 21 set, apart to preside over the Fourteenth Ward, Salt Lake City,  Elder Morris acted as stake superintendent of Y. M. M. I. A. in the Salt Lake Stake from 1904 to 1908, and again from June 1913 to June 1914.

    He moved into the Ensign Stake and from 1928 to 1935 served as a counselor in the presidency of the Ensign Stake. He became a member of the General Board of Y. M. M. I. A. in 1924 and on Jan. 26, 1935, when the superintendency of the Y. M. M. I. A. was reorganized, was appointed first assistant to Pres. Albert E. Bowen. Bro. Morris was president and manager of the Elias Morris and Sons Company, established by his father, with which firm he was associated from his youth. He was also active in civic enterprises, being an officer in the Community Chest and a director of the Traveler's Aid Society.

    Elder Morris was named an Assistant to the Twelve on Oct. 6, 1951, a calling in which he would serve until April 8, 1954, when he was called as a mmber of that quorum. He was ordained an Apostle by President David O. McKay and sustained a member of the Twelve, replacing the deceased Matthew Cowley,  where he would serve until his own death April 23, 1962 in Salt Lake City, Utah.


Bibliography
    Andrew Jenson, LDS Biographical Encyclopedia, Vol. 4, p.244
    Andrew Jenson, LDS Biographical Encyclopedia, Vol. 2, p.367
    Lawrence R. Flake Prophets and Apostles of the Last Dispensation, p.501
    2005 Church Almanac, p.67

Hosted by The Dimension's Edge