Grampa Bill's General Authority Pages
James O. Mason James O. (Ostermann) Mason

1930 - living

  • Born 1930 Salt Lake City, Utah
  • Baptized as a child; Aaronic Priesthood as a youth; Melchizedek Priesthood as a young man
  • Mission to Denmark
  • Married L. Marie Smith 1952, Salt Lake Temple; seven children
  • Bishop, Stake President, Regional Representative
  • Director, US Public Health Service, 1989-1993 under President George H.W. Bush
  • Second Quorum of the Seventy 1994-2000
  • President of the Bountiful Utah Temple 2000-2003.

This biographical sketch adapted from the "News of the Church: Elder James O. Mason of the Seventy" from the Ensign, May 1994.
    When he was a nineteen-year-old student at the University of Utah, Jim Mason had more on his mind than school—a mission loomed in the future.

    “I felt the gospel was true,” he explains. “But I’d never had the experience that Moroni talks about in Moro. 10:3-5. I wanted to go into the mission field not just accepting the gospel, but with a witness that it was true.”

    So Jim took a quarter off solely to read the scriptures. One Sunday in a fast and testimony meeting, “a woman got up and said she knew these things were true,” he recalls. “I remember thinking, I wish I could say that. The next thing I knew, she sat down and I was standing up, testifying to the truthfulness of the gospel of Jesus Christ; the manifestation of the Spirit that I had prayed for was given me.”

    So Jim went on a mission to Denmark. Soon after returning, he married L. Marie Smith on 29 December 1952 in the Salt Lake Temple. Jim (born 19 June 1930 in Salt Lake City) continued his education, earning degrees from the University of Utah and degrees in public health from Harvard University.

    He worked at the National Centers for Disease Control and Prevention in Atlanta, Georgia, and became its director in 1983. He also worked as Church commissioner of health services and as the first managing director of the Church’s Unified Welfare Services. Later he served as executive director of the Utah Department of Health and taught at the University of Utah Medical School. In 1989 the president of the United States asked him to head the U.S. Public Health Service, an appointment that required Senate confirmation. He retired from government service last year.

    A nationally recognized expert on disease prevention and health promotion, Elder Mason is well qualified to give counsel on healthy lifestyles. “The best advice I can give,” he notes, “is that to enjoy the blessings of peace of mind, health, and happiness, keep the commandments.” He has served as a bishop, stake president, and regional representative. He and his wife have seven children and seventeen grandchildren.


    On August 15, 1996, Elder Mason was named President of the African Area in connection with his calling in the Seventy. On August 15, 1998, he was named President of the Africa West Area. On August 15, 1999, he was named Second Counselor in the North America East Area.

    Having filled his five-year call to the Second Quorum of the Seventy with distinction, Elder Mason was released therefrom on October 7, 2000.


Bibliography
    "News of the Church: Elder James O. Mason...," Ensign, May 1994 (principal source)
    “The Sustaining of Church Officers,” Ensign, Nov. 2000, p.21
    2005 Church News Almanac, p.90

Hosted by The Dimension's Edge